Yiyiniz iciniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'in lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
1,758 Bölümdeki 144,676 Yemek Tarifine
5,805,629,733 defa bakıldı

Pakistan Mutfağı

Önceki Aramalar


Günün Yemek Menüsü
Günün İkram Menüsü

Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Galeriler
Yemek Fotoğrafları
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Diğer Konular
Besinlerin Değerleri
Şifalı Bitkiler
Aşçılığın Püf Noktaları
Sofra Düzeni ve Servis
Mutfak Takımları
Yemek Hakkında Sözler
Yemek Oyunları
Yemek Rüyaları
Yemek Fıkraları
Diğer Konular
Sağlık Konuları
Site Hakkında
Makaleler
Söyleşiler
Anketler
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitapları

Üye Girişi
Yeni Üye Kaydı

Pakistan Mutfağı

Saadet
Türkçe Admin
Türkçe Admin

Kayıt: 12.07.2005
Mesajlar: 9208
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc39188
Gönderme Tarihi: 12.Ağu.2009
3,204 defa indirildi / yazdırıldı
https://www.lezzetsirri.com

Altkıta'nın en zengin ve lezzetli mutfaklarından biri olan Pakistan Mutfağı, Hint Mutfağı ile çok benzerlik gösterir ve Altkıta Mutfağı'nın tüm özelliklerini taşır.
Pakistan'da günde üç öğün yemek yenir. Şehirde, sabah kahvaltısında genellikle "Continental Breakfast" dediğimiz, ekmek, tereyağı, reçel ve bazen de yumurtadan oluşan kahvaltı yapılır. Öğleden sonra ve akşam ise geleneksel Pakistan yemekleri yenir.
Kırsal kesimde ve Pakistan'ın bazı bölgelerinde bu durum çok farklıdır. Kahvaltı ana öğündür. Bu kesimde kahvaltıda "Lassi" denilen ayran, taze yapılarak hemen içilir ve yanında "Chapati" (çapati) dediğimiz yassı ekmek yenir. Bu ekmeğe bazen taze tereyağı da süren Pakistanlılar, bazen de bu ekmekle "Curry" (köri) denilen et veya sebzeden yapılan yemeği yerler. Öğle yemeği saat 12.00'ye doğru, hafif şeyler yenerek geçiştirilir. Ama akşam yemeği yine sıcak yemektir ve tüm aileyi bir araya toplar. Akşam yemeğinde genellikle et ve sebze körileri nan, çapati, puri gibi yassı ekmeklerle yenir.
Pakistan Mutfağı'nda et, sebze ve bakliyat az çok eşit şekilde tüketilir. Ekmek ve pirinç de mutfağın vazgeçilmez öğelerindendir. Pirinç, haşlanmış olarak yendiği gibi kırmızı ve beyaz etlerle ve sebze ile birlikte de pişirilir.
Pakistan halkı yemek yemeyi çok sever. Onlar için yemeğin lezzeti ve görünüşü çok önemlidir. Yemeği daha lezzetli bir hale getirmek için çok değişik baharatlar kullanırlar. Genelde bu baharat karışımları içinde kullanılacakları yemeklere göre özel olarak hazırlanır ve hemen kullanılır. Bunların en önemlisi "Garam masala" denilen baharatlar karışımıdır ve biryanide ve çeşitli et kolilerinde kullanılır. Pakistanlıların en sık yedikleri ve sevdikleri et yemekleri ise, tika (tavuk şiş), köri ve köftelerdir. Aynca Tandoori dedikleri ve Tandoor'da pişirilen etler de mutfağın en lezzetli el yemeklerindendir. Tandoor pişmiş topraktan yapılan yuvarlak yarım küre şeklinde ve toprağa gömülü bir fırındır.
Pakistan Mutfagı'nın bir diğer önemli yemek çeşidi de "Balti" lerdir. Bu yemek Pakistan'ın kuzeydoğusunda eski Balistan'da yapılır. Balti, Balti tavada yapılır ve yemek ismini içinde pişirildiği bu tavadan alır. Bu tava Çinlilerin kullandığı Wok'a benzeyen derin bir tavadır ve demir dökülerek yapılır. Balti tava yemek olarak bir nevi köridir. ama içinde az aromalı baharatlar kullanılır ve az acılıdır. Balti tava et ve tavukla hazırlanır, yani bir çeşit, bu parça yağlı, taze sarımsaklı, zencefilli, kişnişli çok hafif taze otlar, kökler ve baharatlarla zenginleştirilmiş et yemekleridir. Yemeği zenginleştirmek için kullanılan baharatlar siyah hardal tohumu, kişniş tohumu, rezene, casia tohumu, karanfil, kakule, kimyon ve tarçındır. Ayrıca garam masala da Balti'erde kullanılır.
Pakistanlıların bir diğer önemli yemeği de "Dhal"dır. Dhal kuru bakliyattan yapılır, özellikle de mercimek, kuru fasulye ve nohuttan.
Pakistanlılar çok yoğurt yerler. Yoğurdun içine genellikle, kimyon ve nane gibi baharat ve otlar koyarak "Raita" yaparlar. Hemen her yemekte mutlaka bir Raita çeşidi bulunur.
Dini ve kültürel bayramlarda özel yemekler hazırlanır. Bunların arasında en ünlüleri safranlı biryani ve hindisian cevizi kullanılan tatlılardır.
Pakistan tatlıları genellikle süt ve süt ürünlerinden yapılır. Pakistanlılar "Kir" dedikleri bir nevi sütlacın ve helva, lokma gibi tatlıların üzerine gümüş yaprakları hatta çok zengin aileler altın yapraklan koyarak ikram ederler. Gümüşün ve altının sağlığa çok iyi geldiğini, hatta pek çok ilaca katkı maddesi olarak da kullanıldığını söylerler.
Pakistan yemeklerinde kavurma, kızartma, haşlama gibi, hemen hemen tüm pişirme teknikleri uygulanır. Hatta bazı yemekler bu tekniklerin hepsi birden uygulanarak pişirilir. Pakistan'da taze ve kuru meyveden yapılan pek çok içki tüketilir. Pakistan Mutfağı, Afgan, Türk ve Orta Asya Mutfaklarından etkilenmiştir.
Size burada Pakistan'ın en ünlü yemeklerinin tariflerini veriyorum. Aşağıda okuyacağınız tariflerde soğanı kahverengi bir renge dönüşünceye kadar kavurmanızı söyleyeceğim. Bu konuda dikkatli olun ve soğanı yakmayın. Yanmadan çok kavrulmuş olan soğan yemeğinize çok özel bir tat verecektir.
Pakistan Mutfağı

Göksen
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 23.01.2015
Mesajlar: 6647
Şehir: Adana
Kısa URL: https://ml.md/lc110558
Gönderme Tarihi: 11.Ağu.2015
1,338 defa indirildi / yazdırıldı
Dr. Mehmet AKMAN Dr. Mustafa METE
Türk ve Dünya Mutfakları


Pakistan Asya alt kıtasında, Hindistan'ın Kuzeybatısında yer alan oldukça geniş yüz ölçüme sahip bir ülkedir. Pakistan'da Türk ve Osmanlı etkilerini çok belirgin şekilde gözlemek mümkündür. Ayrıca Pakistan dili, kültürü, sanatı ve yemeklerinde Türk olduğu kadar, İran ve Arap kültürünün etkisine de rastlanmaktadır.
1947 yılma kadar Hindistan'ın bir parçası olan Pakistan ve Bangladeş'te 7. yüzyıla kadar günlük besinler; sebzeler, sade yağda fazla baharatla pişirilmiş baklagiller, mercimek ve kümes hayvanlan ve balıktan ibaret olduğu belirtilmektedir. 7. yüzyıldan itibaren Müslümanlar'm bu bölgelere gelmeye başlamaları ile Arap Yanmadası’nm mutfağının da tanınmaya başladığı ve etin önemli bir besin maddesi halini aldığı bilinmektedir.
Türk mutfağı, Pakistan mutfağını önemli ölçüde etkilemiş mutfaklardan birisidir. Kebap, köfte, pilav, helva ve daha pek çok yiyecek daha baharatlı olmak kaydıyla Pakistan mutfağında da bulunmaktadır.
Pakistan mutfağına çok çeşitli otlar ve baharatlar hakimdir. Bu mutfakta zencefil ve sarımsak hemen hemen her yemekte kullanılmaktadır. Pakistan mutfağının en önemli besin maddesi kuzu etidir. Et ana besin maddesidir ve çeşitli sebzelerle pişirilerek tüketilmektedir. Türk mutfağındaki kavurma, Pakistan mutfağında yoğurtla ve sade yağda kavrulmuş bademle ve yanında pide ile servis edilmektedir. Bunun dışında şiş kebap ve soslarla servis edilen diğer kebaplar, Pakistan mutfağında çok tüketilen yemeklerdir. Kıymalı ıspanak ( palak gosht) ve kıymalı taze fasulye (keema matar) ise Pakistan mutfağında çok tüketilen sebze yemeklerine örnektirler. Mısır, soya, ay çiçek , tereyağı, don yağı ve kuyruk yağı tüketilen yağ türleridir. Et pişirmedeki diğer bir usul de tandırdır. Türk mutfağındaki gibi etlerin genellikle pilav eşliğinde hazırlandığı ve Pakistan mutfağında sebzelerin daima sıcak olarak servis edildiği belirtilmektedir.
Dolma ve "Raita" denilen sirkeli cacık, sıcak yaz günlerinin en önemli yiyecekleridir. Pakistan'da, "assi" adıyla anılan ayran da önemli bir içecektir. Pakistan mutfağının servise ait bir özelliği de et yemeklerinin daima turşu ve tatlı ile birlikte servis edilmesidir. Pakistan’daki turşu, " mango" isimli bir meyveden yapılsa da yeşil biber, havuç, kabak ve diğer sebzelerden de turşu yapılmaktadır.
Pakistan tatlıları, genellikle helva biçimindedir. En çok tüketilenler irmik helvası, bal kabağı tatlısı ve sütlaç (kheer) tır. Bunların dışında Pakistan'a özgü bir tatlı olan havuç helvası, her türlü toplantılarda servis edilen süt, badem, fıstık ve yağdan mamul bir tatlıdır.
Pakistan mutfağında mercimeğin günlük mutfaktaki yeri çok büyüktür. Pakistan'da kırmızı ve yeşil mercimeğin karışık olarak bol baharatla çorba olarak pişirildiği ve yanında da çoğunlukla haşlanmış pirinç yada pide verildiği belirtilmektedir.
Sonuç olarak Türk mutfağının bir benzeri de Pakistan mutfağıdır.
Pakistan Mutfağı Tarifleri Diğer Konular(2 adet Pakistan Mutfağı 63,864 defa bakıldı)

1 2

lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Uyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Uyelik
Bölümler
Web Araçları
Anlık ziyaretçi: 68
lezzetler.com Siteleri
lezzetler.com Turkce
lezzetler.com Mobil
lezzetler.com Blogları
en.lezzetler.net English
es.lezzetler.net Español
de.lezzetler.net Deutsch
it.lezzetler.net Italiano
fr.lezzetler.net Français
lezzetler.org International
Yemek Kitapları
Mutevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mutevazı Lezzetler® İkramlar
Mutevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mutevazı Lezzetler® Çorbalar
Mutevazı Lezzetler® Pilavlar
Mutevazı Lezzetler® Videoları
Mutevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mutevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mutevazı Lezzetler® Türkçe
Mutevazı Lezzetler® Azəricə
Mutevazi Lezzetler® English
Mutevazi Lezzetler® Español
Mutevazi Lezzetler® Deutsch
Mutevazi Lezzetler® Français
Mutevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.mlrecipes.com
atabay.org
Youtube
Google+
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mutevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2019 Bütün Hakları Saklıdır